27 Ağustos 2017 Pazar

Ders Çalışırken İnternetten Nasıl Faydalanmalı

Üniversiteye hazırlandığım 90'lı yılların sonunda internet pek yaygın değildi. Bırakın her evde internet olmasını, o zamanlar internetin ne olduğunu bilenlerin sayısı bile pek azdı. İnternet erişimi genelde internet kafelerden sağlanıyordu. Videolardan eğitim izlemek bir yana, sıradan içerikleri bulmak bile neredeyse imkansızdı. Video olsa bile zaten izleyemezdiniz. Çünkü 5 dakikalık bir videonun açılması, bağlantı hızlarının yavaşlığı nedeniyle 1 saatten fazla sürebilirdi. İlk banner reklamının %78 oranında tıklandığını söylesem, acaba o günlerin internetini tarif etmeye bir nebze yardımı dokunur mu?

Bugün her şey çok farklı. Artık herkesin internete erişimi var. Üstelik her yerden. İnternet ortamında binlerce içerik var. Dolayısıyla artık öğrencilerin internetteki kaynakları yok sayması düşünülemez. Ancak burada önemli olan bu kaynaktan en doğru ve verimli şekilde faydalanabilmek.

Konu anlatım videoları

Üniversite sınavına ya da okul derslerine hazırlıkta internetin imkanlarından faydalanabilmenin pek çok yolu var. Bunlardan ilki eğitim videoları. TEOG hazırlığa yönelik arkadaşlarımın kurduğu Tonguç Akademi gibi çok başarılı bir çalışma var. Ancak lise dersleri için aynısını söylemek pek mümkün değil. Bu alandaki bütün içerik üretimleri elbette ki bir emek ürünü. Hepsine saygım var ama eğitim videolarını izlemek de oldukça zaman harcanmasına neden oluyor. Dolayısıyla bu vaktin verimli kullanılabilmesi için oldukça seçici olmakta fayda var.

Soru bankaları

İnternetteki soru havuzundan faydalanabilme fırsatı internetin bir diğer nimeti. Bilindik yayınevlerinin oldukça güzel kitapları olmakla birlikte birçok kitap benzer nitelikteki soru tiplerini içinde barındırdığından aynı konuyu pekiştirmek için farklı kaynaklara yönelmek gerektiğine inanırım. Piyasadaki tüm kitapları almak da mümkün olmayacağına göre farklı bakış açısı kazanmak için internetteki yaprak testlerden faydalanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu, pek çok sitede onlarca reklam ve hatta bazen virüslerle karşılaşma riski olduğudur. Benim önerim google'daki aramanızın sonuna .pdf eklemeniz. Bu şekilde arama yaptığınızda download sitelerinden çok doğrudan browser'da açılabilen ve dilediğiniz takdirde güvenle kaydedebileceğiniz soru dosyaları bulabilirsiniz.

Online özel ders

İnternetle gelen en önemli fırsatlardan biri de birçok alanda mesafelerin ortadan kalkması. Benim için de özellikle İstanbul dışında okuyan öğrencilerle çalışma fırsatı verdiği için internete bir teşekkür borçluyum. Skype üzerinden canlı, birebir dersler yapıyorum. Esasında online özel dersin yüz yüze ve birebir işlenen derslerden pek de bir farkı yok. Yine birbirimizi görüyoruz. Tahta önümüzde ve sorularımızı anlık olarak sorma fırsatımız var. Öğrencilerimle birlikte bu derslerden oldukça keyif alıyoruz.

Online özel dersin avantajları nelerdir?

  • Yerden bağımsız olması. Dünyanın her yerinden ders yapma fırsatı.
  • Eğitim videolarından farklı olarak öğrenciye özel olması. Öğrencinin dilediğinde soru sorabilmesi, dersi yönlendirebilmesi.
  • Zaman tasarrufu sağlaması. Yolda vakit kaybetmemeniz. 
  • Saatler konusunda esnek olması. Günün her saati çalışmaya elverişli olması.
  • Ekonomik olması. Yolda vakit kaybedilmeyeceği için ders saat ücretlerinin çok daha uygun olması.
  • Grup dersine olanak sağlaması. Arkadaş grubunuzla birlikte farklı mekanlardan aynı anda derse bağlanma şansı. Üstelik grup dersi indirimleriyle.
  • Acil durumlarda hayat kurtarması. Sınavınız yaklaştığında evinize gelecek hocayı son dakikada bulamayabilirsiniz.
  • Grup dersine olanak sağlaması. Arkadaşlarınızla birlikte farklı mekanlardan aynı anda derse bağlanma şansı. 
  • Teknolojiyi etkin biçimde kullanma fırsatı sunması. Bu sayede derslerin daha verimli ilerleyebilmesi.
Online özel ders hakkında bilgi / randevu almak için: 0532.6214846

Hiç yorum yok: