2 Eylül 2017 Cumartesi

Özel Ders Nerede Yapılmalı?

Her ne kadar özel ders genellikle öğrencinin evinde yapılsa da şimdiye kadar çok farklı yerlerde özel ders verme deneyimim oldu. Ama en yaygın özel ders otamlarını şöyle sıralayabilirim:

- Öğrencinin evi
- Kafeler (Starbucks vs.)
- Özel ders ofisi
- Açık alanlar (Bahçe, park, deniz kıyısı..)
- Öğretmenin evi
- Online (Skype vs. üzerinden)

Yukarıda saydığım tüm ortamlarda özel ders verdim ve hepsinden verim aldığımızı söyleyebilirim. Ancak, ideali nedir diye sorarsanız:

Özel ders, öğrencinin kendisini en iyi hissettiği yerde yapılmalıdır. 

Eğitimin merkezinde öğrenci vardır. Öğrenciler olmasa, öğretmenlere ihtiyaç olmazdı. Bu yüzden ister özel ders, ister okul dersi olsun; her türlü dersin öğrenciler için yapıldığı gerçeğinden yola çıkarak bir planlama yapmak gerekir.

Normal şartlar altında öğrencinin evi, en ideal ders ortamı olarak görünür. Çünkü öğrenci, evinde kendisini rahat hisseder. Ayrıca evden dışarı çıkmak zorunda kalmayacağı için zaman açısından da kazanç sağlar. Ancak, her evin çalışma ortamı aynı rahatlıkta olmayabiliyor. Özellikle kalabalık yaşanılan küçük evlerde öğrenciler konsantre olmakta zorlanıyor. Her öğrencinin yapısı farklıdır. Dolayısıyla, özel ders öğrencinin en yüksek verimi alabileceği yerde yapılmalıdır.

Ev ortamında çalışmakta zorlanan öğrencileri anlayabiliyorum. Bu nedenle, İstanbul'un pek çok yerinde çalışmaya uygun kafeler belirledim ve buralarda da oldukça verimli dersler gerçekleştirdik. Özellikle çok katlı kafelerin üst katlarında özel ders için uygun alanlar olabiliyor.

Bunların dışında dileyen öğrencilerime Etiler'deki ofis imkanını da sunuyorum. Bir de son dönemde yaygınlaşan online derslere değinmekte fayda var. Saat esnekliği, mekandan bağımsız olması ve ekonomik oluşuyla oldukça iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim.

Özetle, bırakalım da dersin yerine öğretmen ya da veli değil, öğrencinin kendisi karar versin.

Hiç yorum yok: